ساخت جرثقيل دروازه اي هزار تني در شركت صنعتي دريايي ايران (صدرا)

بزرگترین جرثقیل دروازه‏ای خاورمیانه با توان بالابری 1000 تن توسط متخصصان داخلی در جزیره صنعتی صدرا در بوشهر ساخته شد.

به گزارش مارین نیوز، مدیرعامل شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) با اعلام این خبر گفت: جرثقیلی با این ظرفیت درهیچ کدام از یاردهای موجود در کشور و منطقه خلیج فارس و خاورمیانه وجود ندارد وحتی یاردهای بزرگ در عمان و امارات که یاردهای تعمیراتی هستند، چنین جرثقیلی ندارند.

مهدی اعتصام افزود: این دستگاه با 108 متر ارتفاع و 3700 تن وزن، ظرفیت بالابری 1000 تن کالا را داراست و برای ساخت و برپایی آن 600 میلیارد ریال هزینه شد.

وی گفت: مراحل نصب این جرثقیل قرار بود اواخر سال گذشته آغاز شود ولی به علت برخی محدودیت‏ها در تأمین تجهیزات با تأخیر مواجه شد و هم‏اکنون در مرحله برپایی این جرثقیل هستیم.

مدیرعامل صدرا با اشاره به اهمیت ساخت این جرثقیل در شرایط تحریم گفت: این جرثقیل بعنوان یک ابزار ویژه برای صنعت کشتی‏سازی موجب رونق اقتصادی بیشتر در استان بوشهر و کشور خواهد شد.

رییس کارخانه کشتی‏سازی جزیره صنعتی صدرا در بوشهر نیز دراین‏باره به خبرنگار مارین نیوز گفت: با راه‏اندازی جرثقیل دروازه‏ای، می‏توانیم سالانه سه تا چهار فروند کشتی در ابعاد مشابه کشتی‏های افراماکس و تا ظرفیت 150 هزار تن را در این جزیره بسازیم.

سلمان ضربی با اشاره به اینکه «در ساخت اولین کشتی نفتکش 113 هزار تنی کار در قالب بلوک‏هایی با وزن حداکثر 200 تن تعریف شد»، افزود: با به کارگیری جرثقیل دروازه‏ای می‏توان کشتی را با بلوک‏هایی بین 800 تا 1000 تن ساخت که این امر، بر کیفیت و سرعت ساخت را افزایش خواهد داد.

به گفته وی، دهنه این جرثقیل 153 متر است و میدان وسیعی از کارخانه را تحت پوشش قرار می‏دهد. ارتفاع این جرثقیل از سطح زمین در بلندترین نقطه به 118 متر و در شاهین اصلی به 90 متر می‏رسد.